cwmbran
Market insights as of March 2026
🏠 Price Overview
| Average Price (£) | 182,000 |
|---|---|
| Median Price (£) | 155,000 |
| Median Price (£/sqm) | 2,462 ⓘ |
| Median Price (£/sqft) | 229 |
| Transactions | 5 |
📈 Market Movements
| Monthly Change (%) | -20.72% |
|---|---|
| Annual Change (%) | -18.98% |
| Peak Price (£) | 266,324 |
| From Peak (%) | -31.66% |
| Volatility (£) | 117,186 |
🏘️ Property Composition
| Detached (%) | 20% |
| Semi-Detached (%) | 40% |
| Terraced (%) | 40% |
| Flat (%) | 0% |
🏗️ Build & Tenure
| New Build (%) | 0% |
| Freehold (%) | 100% |