st asaph

Market insights as of March 2026

🏠 Price Overview

Average Price (£)153,000
Median Price (£)153,000
Median Price (£/sqm) 1,866
Median Price (£/sqft) 173
Transactions1

📈 Market Movements

Monthly Change (%)-43.38%
Annual Change (%)-44.22%
Peak Price (£)570,000
From Peak (%)-73.16%
Volatility (£)0

🏘️ Property Composition

Detached (%)0%
Semi-Detached (%)100%
Terraced (%)0%
Flat (%)0%

🏗️ Build & Tenure

New Build (%)0%
Freehold (%)100%